pondělí 14. srpna 2017

Zpátky ke gramofonům aneb vinyl je znovu trendy!

V dnešní době si může posluchač vybrat z nepřeberného množství možností poslechu hudby. Hudbu můžeme poslouchat na přes počítač na streamovacích službách, na YouTube, ve formátech jako je MP3 či FLAC, můžeme si poslechnout CD, pustit si DVD, IPod nebo dokonce oprášit staré kazety. Jeden z formátů poslechu hudby se však pomalu dostává zpátky do popředí, a tím je poslech gramofonových desek. Hudba na vinylu momentálně prožívá svůj velký comeback. V roce 2014 se prodalo nejvíce hudby na vinylu od raných devadesátých let. Včele prodejnosti jsou desky od Artic Monkeys, Jack White a jeho Lazaretto nebo remastrované desky od Led Zeppelin. Proč se lidé vrací ke gramofonům?
Vinyl má lepší zvuk. Záleží to samozřejmě na mnoha okolnostech. Jestliže použijete stejný zesilovač, stejné bedýnky a další hi-fi soustavu na poslech nahrávky z CD a z vinylu, zřejmě na první poslech rozdíl neuslyšíte. U digitálních souborů, které prošly nějakou kompresí datovou nebo dynamickou je už rozdíl znát neskutečně. Na celém internetu se vedou sáhodlouhé diskuze o výhodách analogového versus digitálního zvuku, o frekvencích, dynamickém rozsahu nahrávky a podobně. Hudba z vinylu je popisována jako vřelejší, zvuk teplejší a měkčí. Naproti tomu digitální nahrávky jako přesnější a tvrdší. Nejsem odborník na zvuk, a proto tu nechci rozebírat výhody analogu podrobně. Vše záleží také na kvalitě desky, gramofonu, nahrávky jako takové.  Ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vinyl opravdu zní lépe.  Na nahrávce slyšíte každý nástroj zvlášť.
Vinyl skvěle vypadá. Vinyl koupíte ve skvěle provedeném obalu, často doplněném o texty písní, povídání o interpretovi. Spolu s koupí nové nahrávky dostanete většinou kód na stažení nahrávky v digitálním formátu. Některé vinyly jsou v barevném provedení (například Vypsaná fixa vydala svou poslední desku v růžovém a modrém provedení), nebo jako tzv. picture disk.
Vinyl můžete vzít do ruky. Jak argumentují mnozí fanoušci vinylu, desku můžete na rozdíl od downloadu obejmout. Samotný výběr desky z domácí sbírky, vyndání z obalu a položení na gramofon je příjemný zvyk.
Vinyl nemusí být drahý. Pořízení základní sbírky gramofonových desek nemusí vůbec být nákladná záležitost. A rozhodně je to velmi příjemný koníček. Desky koupíte v antikvariátech a bazarech s hudbou, kterých se v poslední době objevilo hodně. Můžete projít sklepy a půdy svých příbuzných a určitě tam narazíte na staré zapomenuté desky. Cena desky začíná už na 10 Kč a v bazarech se pohybují kolem 250 Kč za lepší desku. Za raritní desky ve skvělém stavu můžete zaplatit i tisíce korun. Cena nového vinylu začíná na 250 Kč (již zmiňovaná Vypsaná fixa) a v průměru se drží kolem 600 Kč. Vyplatí se procházet bleší trhy a zapadlé antikvariáty, protože tam můžete narazit na úžasné desky za cenu dvou piv.
Koupi desky můžete brát i jako investici. Když se o ní dobře staráte, může se vám investice jednou vrátit. Jako příklad může sloužit anglická kapela Soulsavers. Nedávno jsem sháněla jejich starší alba na vinylu a z původní ceny 30 EUR, za které se prodávali desky v omezeném množství před pár lety, se cena vyšplhala hodně přes 300 EUR za použitou desku.
Hudba na vinylu se hůře ztrácí i krade. O nahrávku nepřijdete ani smazáním harddisku, ani útokem hackera.
A proč se na trh gramofonových nadšenců znovu zaměřují nahrávací společnosti a hudebníci? Je to to jeden z mále způsobů jako prodat hudbu. Mladým lidem dnes přijde minimálně úsměvné, že by měli platit za MP3, formát CD je hodně na ústupu, streamovací služby neplatí umělcům skoro nic. Ovšem za gramofonovou desku v pěkném obalu a s bonusem, jako je download zdarma, jsou mladí lidé ochotni si připlatit.
Já osobně gramofon doma mám už asi půl roku a nemohu si ho vynachválit, obíhám bazary a antikvariáty a sháním hudbu. Nejvíce hudbu sice poslouchám v telefonu na cestě nebo v autě, ale jakmile jsem doma, vede jednoznačně gramofon.  Poslech desky je večerní program sám o sobě.

Máte otázky ohledně gramofonu, gramofonových desek? Napište je do komentářů a já vám odpovím přímo v diskuzi, případně v dalším článku.